Наука

Успешно изстреляха мисията BepiColombo за изучаване на Меркурий (видео)

Успешно изстреляха мисията BepiColombo за изучаване на Меркурий (видео)

Тази нощ съвместната мисия на Европа и Япония за изучаване на Меркурий беше изстреляна успешно. BepiColombo ще достигне най-малката и най-непозната планета в Слънчевата система в края на 2025 година. Апаратите на двете агенции ESA (European Space Agency) и JAXA (Japan Aerospace Exploration Agency) ще останат в орбита около Меркурий поне една година. Изстрелването беше осъществено с европейската ракета Ariane 5 от космодрума Куру във Френска Гвиана.

Малко преди 6 часа българско време BepiColombo успешно разпъна слънчевите си панели и компютърът на мисията вече работи. Пътят на космическия апарат до крайната цел ще продължи 7 години, но през това време няма скучае. До 2021 г. ще прелети в орбита около Венера два пъти. След това ще „танцува“ заедно с Меркурий, като ще се доближи до планетата няколко пъти в рамките на 4 години преди да влезне в орбитата й.

Апаратът ще се движи с максимална скорост от 60 км/сек, което е 2 пъти по-бързо от орбиталната скорост на Земята. BepiColombo ще обиколи Слънцето 18 пъти. 240 млн. километра ще е максималното разстояние, което ще разделя мисията от Земята.

Успешно изстреляха мисията BepiColombo за изучаване на Меркурий (видео)

Пред декември 2025 BepiColombo ще започне истинската си научна работа. Мисията е съставена от два орбитални апарата Mercury Planetary Orbiter (MPO) и Mercury Magnetospheric Orbiter (MMO). Името й идва от италианския математик и инженер Джузепе (Bepi) Коломбо. Той е запленен от Меркурий и способността на планетата да се върти три пъти около оста си за две обиколки около Слънцето.

Успешно изстреляха мисията BepiColombo за изучаване на Меркурий (видео)

BepiColombo ще търси отговори на най-сложните въпроси, които учените имат към първата планета в Слънчевата система. Това ще бъде най-сериозното изучаване на Меркурий. Ще се изследва магнитосферата, вътрешната структура и ядрото й. Информация ще помогне на учените да разберат произхода на магнитното поле на планетата, която заедно със Земята са единствените скалисти планети с мощно магнитно поле в нашата система. Ще се изучават и геоложките процеси и как повърхността й е била променена от кратери, тектонична активност и полярни ледени находища. Разбира се, отговорите на тези въпроси ще разкрият и част от еволюцията на Слънчевата система като цяло.

Досега само два космически апарата са доближавали Меркурий. През 1974 -1975 г. мисията на НАСА Mariner 10 прелита на три пъти близо до планетата. А от 2011 до 2015-а апаратът Messenger открива, че центърът на магнитното поле на планетата се разминава с центъра на самата планета. Задачата на BepiColombo е да направи и допълнителни измервания на южното полукълбо, за да допълни знанията, които имаме за северното, получени от Messenger.

Успешно изстреляха мисията BepiColombo за изучаване на Меркурий (видео)
A Mercury Christmas Carol