Японската космическа агенция JAXA разпространи уникално видео, което показва как космическата сонда Hayabusa2 прострелва астероида Ryugu и взима проби от него. Учените поясняват, че изумително двуминутно видео от 22 февруари, показва в забързан вариант изключително сложната задача, която е изпълнена успешно от сондата. Тя изстрелва към повърхността куршум, който разбива малко от астероида и част от отломките биват уловени от контейнери на Hayabusa2.
Астероидът Ryugu е тяло от клас „близко преминаващи покрай Земята обекти“ с диаметър около 900 метра. Той прави една обиколка около Слънцето за 474 дни (1,3 години) на средно разстояние от 1,2 астрономически единици (АЕ) (една АЕ представлява средното разстояние между Слънцето и Земята). Най-близкото разстояние, на което Ryugu се доближава до Слънцето обаче е по-малко от една АЕ, т.е. астероидът пресича земната орбита, което го прави тяло с висока степен на опасност, поясняват от вестник „Телескоп“.
След вземането на пробата, предстои последната част от мисията – доставка на образците от грунда на Ryugu на Земята, с цел изучаването им в лабораторни условия.
Hayabusa2 е в орбита около мъничкия астероид от 27 юни 2018, като до този момент космическият апарат изпрати две малки спускаеми сонди на повърхността и получи множество близки фотографии, както и други научни данни.
В края на годината (ноември или декември) Hayabusa2 ще напусне орбитата около астероида и с помощта на йонните си двигатели ще се отправи към Земята. Капсулата с пробите ще бъде приземена с помощта на парашути в Австралия в края на 2020.
Тази мисия, заедно с мисията на НАСА OSIRIS-REx, изследваща астероида Bennu (друг „близко преминаващ покрай Земята обект“ с диаметър около 500 метра), представлява част от усилията на водещите космически агенции, както и на много частни фондове, да изучат по-добре такива космически тела, с цел да се създадат технологии, технически възможности и умения за посрещане на евентуална заплаха за човешката цивилизация, идваща от вероятността Земята да бъде поразена от космически обект с големи размери.
Такива мисии имат огромно значение и в чисто научен план. Малките тела в Слънчевата система на практика се явяват като капсули на времето, тъй като се смята, че се е запазил онзи първични материал на протопланетарния диск, съществувал в най-ранните моменти след формирането на Слънчевата система, от който са се формирали и планетите, включително и Земята.
Изследването на суров материал от повърхността на Ryugu, както и такъв от астероида Bennu, от който НАСА е планирала да вземе проба и да я върне на Земята през 2023, ще помогне на учените да научат повече за онзи най-ранен етап от развитието на Слънчевата система, както и на Земята.