Осигуряването на добър обхват на домашния интернет често води до избор дали да се инвестира в скъп рутер, или да се заложи на евтин вариант, който идва с доста компромиси. За радост през последните две-три години на пазара излязоха някои наистина отлични решения в средния ценови клас, които не правят компромис с качеството на сигнала и бързината на връзката. Тази есен в MediaBricks.bg имахме възможност да тестваме един от рутерите, който е прекрасен пример за нови технологии, поднесени на разумна цена – около 100 лева. Моделът Tenda RX3 AX1800 е двубандов Wi-Fi 6 рутер, който разполага с вграден усилвател на сигнала за 5 GHz обхват.


В кутията му откриваме самия рутер с 4 антени, захранващия адаптер, мрежов кабел и ръководство за инсталиране.

Напълно в крак със забързаното ежедневие пускането в експлоатация на нов домашен рутер вече е бързо и безпроблемно. Моделът има два начина за конфигуриране – чрез уеб интерфейс или директно с приложението за смартфони Tenda WiFi. При това още при стартирането са достъпни без парола и двете мрежи на 2.4GHz и на 5GHz. Удобството на мобилното приложение е, че освен първоначалната настройка може да следите и всичко през него без да ползвате десктоп компютър – от това колко устройства са свързани, на коя честота, какви скорости ползват в момента, до възможността да управлявате достъпа до рутера. Също така е полезно, че може да правите временна мрежа за гости, която да се ползва свободно при… ами като си поканите гости без да е нужно на всички да им споделяте трудната си домашна парола, която ползвате от години (и е хубаво от време на време да я сменяте). Всичко в приложението е доста интуитивно и не оставя възможности за объркване.

На външен вид рутерът е приятен без излишни декорации отпред освен лед индикатора за това, че работи. Белият цвят дори му позволява да стане част от интериора без да се налага да го криете. Дизайнът на кутията е… аеродинамичен 🙂 – има приятни извивки и е доста тънък.

На задната страна са разположени бутонът за рестартиране, бутонът за WPS свързване, синьото гнездо е WAN портът, а до него са трите LAN порта в жълто. И разбира се, захранващото гнездо. Да допълним, че четирите външни антени са с усилване от 6dBi.

Tenda RX3 AX1800 е двубандов Wi-Fi 6 рутер, който работи едновременно на 5GHz и 2.4GHz. Производителят дава, че общата безжична скорост, която може да осигури е 1775 Mb/s – съответно на 2.4 GHz е 574 Mb/s и 5GHz е 1201 Mb/s.

Под капака има 1,5 GHz високопроизводителен четириядрен процесор, който позволява на рутера да справя със доста голямо мрежово натоварване. Тъй като уредите стават все по-умни към домашната Wi-Fi мрежа вече се свързват доста устройства. Дори в този безкабелен свят десктоп компютрите също често са разположени на места, където нямат кабелен контакт с рутера. Процесорът намалява времето за реакция и осигурява превъзходна стабилност на свързаност.

От Tenda подчертават, че RX3 е изграден върху технологиите MU-MIMO и OFDMA. Сложните технологии зад тези абревиатури водят до увеличаване на производителността на мрежата и позволяват едновременно свързване на множество устройства, намалявайки закъсненията, като при тестването нямахме никакви проблеми със стриимването на HD видео и доволно време игра на MMORPG игри.
Едно от предимствата, с които Tenda RX3 AX1800 разполага, е че има специален модул, който усилва сигнала на 5 GHz обхват. Идеята е да, че така сигналът ще достига по-далеч през стени и прегради, като осигурява надеждна връзка, която не се различава от това да сте до рутера.
Друга интересна технология, с която моделът поддържа е TWT (Target Wake-up Time). Чрез нея свързаните устройства се активират само когато се използват. Целта е да се пести батерията на смартфони и таблети.

В заключение чисто потребителски можем да обобщим, че домашната мрежа с Tenda RX3 AX1800 е изключително бърза и най-вече надеждна. Не сме имали проблеми със стени и прегради, покритието е добро, а едновременното ползване на мрежата от няколко устройства покри напълно очакванията без да предизвиква проблеми. На практика тествахме Wi-Fi конфигурация от 4 смартфона, таблет, компютър, телевизор, хладилник, робот прахосмукачка и бойлер. Някои от дните ползвахме рутера и в къща (нормална по размери), където различните етажи също не пречеха на покритието.