Наука

С успеха на Crew Dragon започва нова ера в пилотираните космически полети (видео)

С успеха на Crew Dragon започва нова ера в пилотираните космически полети

Започва нова ера в пилотираните космически полети! Дори да е клише, едва ли може да се изрази по-точно случилото се на 2 и 3 март, пише в коментар вестник „Телескоп“. Crew Dragon бе изведен успешно в орбита и се прикачи към Международната космическа станция (МКС) в първия си тестови полет без астронавти. За първи път след 2011-а, когато бяха пенсионирани совалките, а програмата Space Shuttle бе прекратена, САЩ като че ли вече разполагат със свой космически кораб за доставка на астронавти в ниска околоземна орбита.

Видео от скачването на Crew Dragon с МКС:

Фактът, че Съединените щати са на път да спрат зависимостта си от Русия за превоз на астронавти до МКС, е най-маловажното нещо. Поддържането на постоянно действаща станция в ниска околоземна орбита, вече повече от 20 години, е един изключителен успех на човешката цивилизация. Но оставането на това ниво и поддържането й само с публични средства, вече е тъпчене на място. Независимо от огромното значение на станцията, както за развитието на науката, така и при внедряването на нови технологии.

С успеха на Crew Dragon започва нова ера в пилотираните космически полети

Точно заради това е и огромният ентусиазъм, който започна още със стартирането на карго превози до МКС от частни фирми преди повече от шест години (товарната капсула Dragon, извеждана с ракета Falcon 9 на компанията SpaceX и товарният космически кораб Sygnus на Orbital Sciences Corporation с ракетата Antares). Днес обаче очакването е много по-голямо. Очертаващият се успех на първия тестови демонстрационен полет ще покаже, че Америка не само е отново в играта, но и че тя вече ще се играе на друго ниво – с нови, по-модерни, но и по-евтини космически апарати. С множество нови играчи, но не такива, които ползват само публични средства, но и играчи от корпоративния бизнес, работещи в конкурентна среда и при различни от досегашните условия.

С успеха на Crew Dragon започва нова ера в пилотираните космически полети

Видео от първото влизане на астронавти от МКС в Crew Dragon:

Това, което видяхме на 3 март, по време на прякото излъчване на скачването на влизането на астронавтите в капсулата, бе космически апарат за превоз на астронавти от ново поколение, което няма да се изчерпа само с Crew Dragon. Още през следващия месец се очаква и първият тестови полет и на другия космически кораб, с който NASA ще превозва астронавти до МКС – CST-100 Starliner на компанията Boeing. Частни предприемачи, като Джеф Безос и Ричард Брансън са на прага да започнат така дългоочаквания космически туризъм, засега само със суборбитални полети, но както се казва – апетитът идва с яденето.

Видео от церемонията на астронавтите в МКС:

И още нещо. Решавайки проблема с доставянето на астронавти до МКС, САЩ и партньорите им от Европа, Япония и Канада ще могат много по-пълноценно да използват възможностите, които им дава станцията и най-важното, ще се отвори и повече простор за направата на следващата важна стъпка – завръщането на Луната. И както казва новият администратор на НАСА Джим Брайдънстайн “Няма да се връщаме на Луната, за да оставим знамена и следи, а след това да не се връщаме още 50 години. Ще отидем за да работим устойчиво. И ще останем там. Ще отидем със космическите си кораби, с роботите и с ровърите си. Ще отидем с хора.”

Това е една програма, започната още от предишния президент с вкарването на частните фирми и която продължава и при сегашния. Програма, предвиждаща изграждане на постоянно действаща космическа станция в орбита около Луната, която да служи като преден пост за последващо усвояване, както на естествения ни спътник, така и за бъдещи мисии до астероиди и Марс.

Именно за това преминаването на този важен крайъгълен камък – първият тестови и демонстрационен полет на пилотируем космически кораб от ново поколение – се приема с толкова вълнение и ентусиазъм.

Коментар на вестник „Телескоп“