На Великден на летище София дрънкаха заслужени медали, спечелени от българските гимназисти по химия и математика. MediaBricks.bg посрещна отборите на България, които се завърнаха след отлично представяне от силните състезания в Русия. Химиците ни завоюваха 1 златен и 2 сребърни медала и диплома от Международната Менделеевска олимпиада. Това е първият златен медал за България откакто страната ни участва в надпреварата. Със същия полет от Москва се прибраха и математиците ни, спечелили 1 сребърен и 2 бронзови медала и 3 почетни грамоти от Всерусийската олимпиада.

Първи на Терминал 2 излязоха състезателите ни по химия. Златния медал завоюва Камен Петров (12 клас, НПМГ). Сребърните отличия са за Дамян Францов (11 клас, СМГ) и Евгени Стателов (12 клас, ЕГ Пловдив). Кристиян Вилхемов (11 клас, НПМГ) бе отличен с почетна диплома. Техни ръководители бяха доц. Христо Чанев и гл. ас. д-р Даниела Цекова от Факултета по химия и фармация на Софийския университет. Тази година състезателите ни се конкурираха с 120 участници от 30 държави.

53-тата Международна Менделеевска олимпиада по химия се проведе в Русия от 21 до 27 април. Състезанието се провежда от 1992 г, а първото участие на България в състезанието е през 2004 г. Традиционно участниците в отборите са избрани от най-добре класиралите се ученици в Националната олимпиада по химия.

Заради проблем с багажа с малко закъснение на Терминал 2 победоносно излязоха и математиците ни. Среброто завоюва деветокласникът Мартин Копчев (ПМГ Габрово). Бронзовите медали спечелиха Стефан Хаджистойков (10 клас, СМГ) и Светлин Лалов (10 клас, СМГ). Почетни грамоти заслужиха Диян Димитров (10 клас, СМГ), Михаела Гледачева (10 клас, ПЧМГ София) и Димитър Опърлаков (11 клас, МГ Варна). Техни ръководители бяха доц. д-р Ивайло Кортезов и Елена Киселова.

XLV Всерусийска олимпиада по математика се проведе от 21 до 27 април 2019 в град Перм, Русия. В нея участваха 378 ученици от Русия, както и гост-отборите на България и Китай. Работите на състезателите се оценяваха от 40-членно жури. Учениците решаваха два дни по четири задачи за пет астрономически часа.
Ето и настроението на летище София при посрещането на двата отбора:












