Наука

Раждане на планетна буря – новото „Голямо тъмно петно“ на Нептун е голямо колкото Земята (снимки)

Раждане на планетна буря - новото „Голямо тъмно петно“ на Нептун е голямо колкото Земята

За първи път астрономи са станали свидетели на зараждането на една от гигантските бури характерни за планетата Нептун, наричани „Голямо тъмно петно“. Учените, използващи космическия телескоп „Хъбъл“, наблюдавали изображения на едно относително малко завихряне, формирало се през 2015-а, когато забелязали образуването на ярки бели облаци на различни места по ледения гигант. До 2018 г. в този регион се е образувала тъмна буря, с размери колкото Земята, обявиха изследователите в доклад, публикуван на 25 март в списание Geophysical Research Letters, съобщава space.com цитирани от вестник „Телескоп“.

Раждане на планетна буря - новото „Голямо тъмно петно“ на Нептун е голямо колкото Земята

Откритието прави общия брой наблюдавани големи тъмни петна на Нептун шест. Първите две такива смущения бяха открити от сондата на Voyager 2 на NASA по време на прелитането покрай Нептун през август 1989 г., когато бе направен и първия поглед към тази тайнствена синя планета. Другите четири бяха открити от „Хъбъл“.

Раждане на планетна буря - новото „Голямо тъмно петно“ на Нептун е голямо колкото Земята

Всъщност изображенията на „Хъбъл“ са ключови в характеризирането на тези грандиозни, неземни бури. Например, снимки, заснети от космическия телескоп през 1994 г., разкриват, че двете бури, наблюдавани от Voyager 2, са се разсеяли, което означава, че Големите тъмни петна не живеят много дълго, поне по стандартите на гигантските планети.

Раждане на планетна буря - новото „Голямо тъмно петно“ на Нептун е голямо колкото Земята

Това определено изненада астрономите тогава, тъй като познатото прочуто “Голямо червено петно” на Юпитер се наблюдава непрекъснато почти от 200 години, поне от 1830 и местоположението му е ограничено в тесен обхват от географски ширини благодарение на юпитеровите атмосферни потоци, оформящи видимите дори и с относително малки инструменти пояси. Големите тъмни петна на Нептун обаче се движат много по-свободно по планетата, преди да бъдат разкъсани от високите ветрове.

Наблюдаването на раждане на „Голямо тъмно петно“ хвърля допълнителна светлина върху тези загадъчни явления. Например, връзката между новородената буря и ярките бели облаци, съставени от замръзнал метан, предполага, че петната се оформят по-дълбоко в атмосферата на Нептун, отколкото се смяташе преди. Според членовете на екипа е много вероятно метановите облаци се издигат над Големите тъмни петна по начина, по който „лещовидните“ облаци висят над високите планини тук на Земята.

Вероятно такива бури се появят на всеки четири до шест години, установиха учените. И всяко Голямо тъмно петно вероятно живее само две години, въпреки че някои може да достигнат зрялата възраст от шест години.

Наблюденията на нептуновите петна продължават, тъй като все още има какво ново да се научи. Например, все още не е измерена скоростта на вятъра в тъмните петна бурята. Все пак чрез моделиране на процесите тя е изчислена на около 100 m/s или 360 km/h, доста подобна на скоростта на вятъра в Голямото червено петно на Юпитер. Само бъдещи наблюдения ще разрешат тези и други загадки около най-отдалечената планета в Слънчевата система.