Образование

От 4 до 6 юни ще се проведе 49-ата Национална конференция по въпросите на обучението по физика

До 15 март Съюзът на физиците в България приема заявки за участие в Младежката научна сесия

Тази година Националната конференция по въпросите на обучението по физика, която се организира от Съюза на физиците в България и МОН, ще се проведе във Видин от 4 до 6 юни. Темата е „Физиката в STEM образованието в средните и във висшите училища“. Също така по време на конференцията ще се проведе и традиционната Младежка научна сесия за ученици и студенти на тема „Природните науки и технологиите“.

49-ата Национална конференция по въпросите на обучението по физика цели да се наблегне на реалното приложение на интегрираните в STEM образованието научни дисциплини и на ролята на физиката в него, както в средното, така и във висшето образование.

Научната програма на конференцията включва пленарни доклади, секционни доклади, постерно представяне на авторски разработки, кръгли маси и дискусии. Пленарните и секционни доклади ще бъдат посветени основно на необходимостта от промени в следните четири елемента при въвеждането на STEM образованието: · Образователна среда и технологии. · Учебно съдържание. · Методи на преподаване. · Организация и управление на учебните процеси.

Образованието по STEM е признато за приоритет за страните от Европейския съюз от обществените и образователните власти. За да се стимулират учениците към професионален избор, свързан с развитието на науката и технологиите, се роди идеята за интегрирано преподаване на учебните дисциплини по природни науки, технологии, инженерство и математиката, което да се основава на връзките между тези учебни предмети и изучаването на реални проблеми.

Фокусът на STEM обучението е върху развиването на мисленето – математическо, логическо и инженерно. Обучението в STEM се базира на интегриран подход и методика, която поставя ученика в центъра на обучението и насърчава ученето чрез проектно-базирано обучение, чрез преживяване, творчество и експериментиране. Съвременното преподаване на STEM обединява различни дисциплини за изследването на реални явления или за разрешаването на общи проблеми. Така учениците формират компетентности, с които да се изправят пред проблемите от реалния живот, като прилагат многообразие от знания и умения. STEM обучението също така насърчава формирането на „меки“ умения у учениците – да се научат да работят в екип, да презентират, да решават проблеми и др.

В докладите могат да се представят добри педагогически практики и изследвания, свързани с използването и развитието на всички тези подходи в задължителна и/или избираема подготовка при обучението по физика в средното и висшето училище. Могат, също така, да се анализират и проблемите на прехода от средното към висшето образование, както и спецификата на тези подходи във висшето образование.

Представените на конференцията одобрени доклади ще бъдат отпечатани в пълен текст в сборник с доклади с ISBN код. Ще се публикуват само доклади, за които е внесена такса правоучастие. Представянето на доклада от един от авторите е задължително.

Педагогическите специалисти, участвали в конференцията, ако желаят, ще получат Удостоверение според Наредба № 15 на МОН (чл. 49), от 22.07.2019 г., с която се регламентират организационните форми и начинът на присъждане на квалификационни кредити. Удостоверението може да бъде признато от съответното РУО за един квалификационен кредит. Участието в конференцията се изразява в представяне на резултати от професионална дейност – изнесен доклад, участие в постерна сесия или с презентация от участие като научен ръководител в Младежката научна сесия. За целта в заявката трябва изрично да се посочи дали се кандидатства за получаване на кредит. Участниците в Младежката сесия, които искат квалификационен кредит, трябва да изпратят абстракт, според посочените по-долу изисквания. Абстрактите ще бъдат включени в материалите от конференцията.

В рамките на 49-ата Национална конференция със съдействието на фондация „Еврика“ ще бъде проведена и традиционната МЛАДЕЖКА НАУЧНА СЕСИЯ за ученици и студенти на тема „ПРИРОДНИТЕ НАУКИ И ТЕХНОЛОГИИТЕ“, която включва следните компоненти: · Компютърни презентации, интернет страници, идеи за компютърна анимация, разработки на демонстрации с разработени теми по избор, показващи ролята на природните науки за развитието на технологиите. · Национален конкурс за есе (за ученици и студенти) на тема „Големите открития във физиката на ХХ век“. · Национален фотоконкурс (за студенти) на тема „Светлина“, посветен на Международния ден на светлината – 16 май. · Постерна студентска научна сесия по темата, като участието се одобрява предварително след подаване на заявка и абстракт, който ще бъде включен в материалите от конференцията.

Важни срокове:

  • 30.04.2021 г. – Подаване на заявка за участие с доклад или постер в конференцията и изпращане на резюме (до 300 думи) на е-mail: [email protected]
  • 30.04.2021 г. – Изпращане на есе. 30.04.2021 г. – Изпращане на фотография за фотоконкурса.
  • 14.05.2021 г. – Подаване на заявка за участие в Младежката научна сесия.
  • 03.05.2021 г. – Изпращане на второ съобщение
  • 28.05.2021 г. – Краен срок за плащане на такса участие
  • 04.06.2021 г. – Регистрация и откриване на конференцията
  • 16.07.2021 г. – Подаване на пълен текст на докладите („camera ready“) на е-mail: [email protected]

ПЪЛНА ИНФОРМАЦЯ ЗА 49-ата Национална конференция по въпросите на обучението по физика, документи и срокове ще намерите ТУК.