На 11 януари 2023 г. трима млади учени ще участват във финала за годишната докторантска стипендия в размер на 10 000 лв. на фондация „Карол Знание“. Финалистите достигнаха този етап след решение на експертно жури. Избраните учени са Моника Праматарова от Биологическия факултет на СУ, Радослав Симеонов от Физическия факултет на СУ и инж. Цветомир Гечев от Транспортния факултет на Технически университет, София.
Моника Праматарова е докторант в Биологическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“. Тук е завършила и бакалавърската, и магистърската си степен. Тя е основоположник и член на Студентски Ентомологичен Клуб от 2016 г. Представила е постиженията си на 9 международни и национални научни форуми, има една награда за най-добър постер и една публикувана статия, резултат от международно сътрудничество. Активно участва в проектна дейност – има 10 финализирани и един активен проект, някои от които е ръководила лично. Темата на работата ѝ е Приложение на виброакустиката като средство за интегрираното управление на насекоми вредители с моделни организми – листни бълхи. Проектът е иновативен, използва интердисциплинарни методи, има практическо приложение, което би довело до реално решение на съществуващ глобален екологичен проблем – нарастващото потребление на инсектициди и все по-честата поява на инсектицидна резистентност.
Следващият по азбучен ред финалист също е от СУ, но от Физическия факултет. Радослав Симеонов прави съвместна докторантура в момента – в София и в Копенхаген, Дания, в Niels Bohr Institute, Faculty of Science. Темата на дисертация му е Търсене на нови частици и взаимодействия чрез изследване на редки процеси. От 2017 г. насам има 6 специализации с основно участие по експеримента PADME в научния комплекс LNF-INFN, във Фраскати, Италия, където се занимава активно с проучването на състава на тъмната материя. От миналата година досега има 5 специализации при тестването на прототипи на адронен калориметър за експеримента ALICE в научния комплекс CERN с цел изучване на природата на кварк-глуонната плазма. От тази година е част и от Early-Career Researchers Panel на European Committee for Future Accelerators CERN. Участвал е в шест научни конференции, основен автор е на три научни публикации, в още толкова има основен принос и е съавтор на още осем. От 2017 г. има изнесени близо 40 доклада на международни научни форуми. Представя резултати по работа към експериментите ALICE, PADME, както и по актуални научни теми.
Последният от тримата финалисти е инж. Цветомир Гечев, докторант в Транспортния факултет на Технически университет – София. Тук получава и бакалавърската, и магистърската си степен. Темата на дисертационната му работа е Изследване на възможността за намаляване на CO2 емисиите чрез комбиниране на горивна клетка и двигател с вътрешно горене. Има златен медал за отлични резултати, постигнати във висшето образование в ТУ-София. Получава отличие за високи постижения в образованието и личностното развитие в професионално направление „Докторант на годината“ – приз „Студент на годината 2021“. Съавтор е на 17 научни публикации. Участвал е в 14 международни конференции и в 4 научноизследователските проекти. Завършил е допълнителни курсове Board of European Student of Technology – Be smart – shape the city, в Порто, португалия и The CAD knights rise, Тимишоара, Румъния. Специализирал е в сферата на автомобилното проектиране и производство в University of Zilina, Zilina, Slovakia, и AUFEER Design, Mlada Boleslav, Czech Republic.