В края на март космическият телескоп „Хъбъл“ направи нови снимки на междузвездна комета 2I/Borisov. На кадрите се вижда, че вторият известен ни междузвезден посетител на Слънчевата система изглежда вече не е едно цяло.
На 2 април водещи астрономи обявиха, че снимките от 28 и 30 март, показват удължено ядро (астрономите оценяват диаметъра на ядрото на кометата на около 500 метра), което изглежда се състои от два отделни компонента, докато на кадрите от 23 март ядрото е било едно цяло, предава вестник „Телескоп“.
Според астронома Дейвид Джиит от UCLA (University of California, Los Angeles), ръководител новите наблюдения, двете парчета са приблизително еднакво ярки, но това не означава, че са с еднакъв размер.
Все пак, за сега учените не са съвсем сигурни, че кометата се е разпаднала на две основни части. Това, което космическият телескоп „Хъбъл“ е наблюдавал е праховия компонент в халото на кометата, което не дава пълна сигурност за разпадане, а има и други възможни обяснения. Бъдещи наблюдения могат да дадат допълнителна яснота.
Тези наблюдения са много важни, защото 2I/Borisov е обект идващ от междузвездното пространство, вероятно роден от праха около друга звезда. Всичко което разберем за кометата ще ни даде по-голяма яснота, както за условията около други звездни системи, така и за процесите, които наблюдаваме в нашата Слънчева система са идентични и с тези около други звезди в нашата Галактика, обясняват от вестник „Телескоп“.
За първи път кометата 2I/Borisov бе засечена през август 2019 от руския астроном-любител Генадий Борисов и заради това и носи името Borisov (според правилата на Международния астрономически съюз в името на новооткрита комета се включва и името на откривателя). Индексът 2I пред Borisov показва, че това е вторият междузвезден обект откриван някога (от Interstellar). За разлика от първият такъв обект, 1I/‘Oumuamua, Borisov бе засечен в момент, когато се приближаваше към Слънцето, което даде възможност и време на астрономите за по-задълбочени изследвания.
Самият 1I/‘Oumuamua бе открит през октомври 2017. В крайна сметка той бе определен от астрономите като астероид (поради това и не бе именуван на откривателя си, в случая Робърт Уерик от обсерваторията PanSTARRS, създадена да открива обекти имащи потенциала да ударят планетата ни – за астероидите съществува друга система за именуването им). Друга разлика между ‘Oumuamua и Borisov е, че Borisov показа едни напълно познати и обичайни за комета качества и характеристики, докато ‘Oumuamua напълно озадачи астрономите и учените, с необичайната си форма на издължена пура (с оценени размери 230 х 35 х 35 метра) – факт, който доведе до спекулации, че може би става дума за междузвезден космически кораб от силно развита извънземна цивилизация. Също така, някои особености в траекторията и ротацията му в началото даваха основание да се предполага, че става дума за комета.
След откриването на 2I/Borisov, също така бе преценено, че съвременните технологии и възможностите на космическите ни апарати биха ни дали възможност да изпратим космически апарат, който да пресрещне кометата и да я изследва отблизо, стига да разполагахме с достатъчно време и готови космически кораб с необходимото оборудване и инструменти и извеждаща ракета от типа Falcon Heavy.
2I/Borisov премина през своя перихелий (най-близкото доближаване на един обект до Слънцето, в случая около 300 милиона километра или два пъти разстоянието между Земята и Слънцето) през декември 2019 и вече се отдалечава от нас. Астрономите смятат, че ще могат да го наблюдават най-малкото до септември 2020, така че в оставащите шест месеца вероятно ще можем да разберем още интересни неща за този междузвезден гостенин.