В събота следобед имаше страхотни опашки в Борисовата градина, видя MediaBricks.bg. За радост не бяха за хляб, а за още по-голяма радост – опашките бяха за… наука. Правилно прочетохте – хора се редяха, за да научат нещо повече, да видят нещо интересно, да разберат нещо ново за Вселената.

По традиция катедра Астрономия събира стабилна публика всеки път, когато прави събития с отворени врати в обсерваторията на СУ. И това е най-хубавото нещо, което може да видите в София в този ден.
На 13 октомври над 2000 души преминаха през малката врата на входа на обсерваторията, която отваря огромен портал към далечни светове. В рамките на 6 часа (започнали малко след 16 ч.) малки и големи фенове на науката разговаряха с астрономи като Евгени Овчаров, Никола Каравасилев, Ганчо Ганчев, Калина Стоименова, Ивайло Станев и други за звездите, планетите и бъдещето на човека в Космоса. През деня в двора имаше и щанд на Космическата академия за деца Space Academy на Тихомир Димитров, който е сред първите магистри-астрономи, завършили новата магистърска програма „Астрономия и популяризация на астрономията“.

Разбира се, най-голямата атракция както винаги бяха телескопите. В началото след 16 ч. два телескопа бяха насочени към Слънцето. След като се стъмни дойде ред и Луната да бъде видяна отблизо преди да се скрие зад високите борове на Борисовата градина. Нямаше как да не се появят и облаци, но за радост на посетителите небето бързо се разясни. Тогава дойде ред на Марс и няколко двойни звезди, към които се насочиха погледите през 4 преносими телескопа и 120 годишния телескоп в големия купол на обсерваторията.
Паралелно с това в сградата с аудиторията, кръстена на акад. Никола Бонев, се провеждаха лекции за най-интересните аспекти на астрономията и космическите науки. За пореден път залата се оказа малка, за да побере всички желаещи. Темите този път бяха за история на астрономията, планетите Марс и Плутон, астрофотографията, затъмненията, покоряването на Космоса и потенциалните опасности за хората при евентуално обръщане на полюсите на земното магнитно поле.
Ето част от атмосферата от втория световен ден на Астрономията в годината:










