Тази седмица учени за първи път потвърдиха наличието на екзопланета използвайки космическия телескоп „Джеймс Уеб“. Официалното име на извънслъчевата планета е LHS 475 b. Тя е почти точно със същия размер като нашата – 99% от диаметъра на Земята. Първите данни за наличието на екзопланета идват от космическата обсерватория TESS. Благодарение на NIRSpec камерата за наблюдение в инфрачервения спектър на „Джеймс Уеб“ са били нужни само две транзитни преминавания на планетата пред нейната звезда, за да се потвърди, че там наистина има скалиста екзопланета.
„Тези първи резултати от наблюдения на скалиста планета с размера на Земята отварят вратата към много бъдещи възможности за изучаване на атмосфери на скалисти планети с „Джеймс Уеб“, споделя Марк Клампин, директор на отдела по астрофизика в централата на НАСА във Вашингтон. „Космическият телескоп ни доближава все повече и повече до едно ново разбиране за земните светове извън нашата слънчева система и мисията едва сега започва.“
Сред всички работещи телескопи само „Джеймс Уеб“ е способен да характеризира атмосферите на екзопланети с размерите на Земята. Конкретно за тази екзопланета учените все още не могат да потвърдят дали тя има атмосфера. „Данните от обсерваторията са прекрасни“, каза Ерин Мей, също от лабораторията по приложна физика на университета Джон Хопкинс. „Телескопът е толкова чувствителен, че може лесно да открие набор от молекули, но все още не можем да направим окончателни заключения за атмосферата на планетата.“
„Джеймс Уеб“ също разкри, че планетата е с няколкостотин градуса по-топла от Земята, така че ако бъдат открити облаци, това може да накара изследователите да заключат, че планетата е по-скоро като Венера, която има атмосфера от въглероден диоксид и е постоянно обвита в гъсти облаци. „Ние сме в челните редици на изучаването на малки, скалисти екзопланети“, каза Лустиг-Ягер. „Едва сме започнали да надраскаме повърхността на това каква може да бъде тяхната атмосфера.“
Изследователите също потвърдиха, че планетата завършва една орбита само за два дни, информация, която беше почти мигновено разкрита от прецизната светлинна крива на Webb. Въпреки че LHS 475 b е по-близо до своята звезда, отколкото която и да е планета в нашата слънчева система, нейната звезда червено джудже е с наполовина по-ниска от температурата на Слънцето, така че изследователите прогнозират, че все още може да има атмосфера.
LHS 475 b е сравнително близо, само на 41 светлинни години от нас, в съзвездието Octans.
Резултатите на екипа бяха представени на пресконференция на Американското астрономическо общество (AAS) в сряда, 11 януари 2023 г.
Космическият телескоп „Джеймс Уеб“ е водещата в света обсерватория за космически науки. Телескопът ще разреши мистерии в нашата слънчева система, ще погледне отвъд далечните светове около други звезди и ще изследва мистериозните структури и произхода на нашата Вселена и нашето място в нея. „Джеймс Уеб“ е международна програма, ръководена от НАСА със своите партньори ESA (Европейска космическа агенция) и CSA (Канадска космическа агенция).