Холивуд може да е отгледал картофи на Марс, но истинските научни крачки тепърва започват. Днес Китай изстреля успешно мисията Chang’e 4, която ще кацне на обратната страна на Луната. Още самото кацане ще твори история, защото до сега човешки апарат никога не се е приземявал от другата страна на Луната. Мисията включва сонда и луноход.
Кацането на Луната ще се случи след около 27 дни. Мисията Chang’e 4 разполага с 8 научни уреда, за да извлече максимума ако се прилуни успешно на повърхността. Тъй като ще се намира на обратната страна на Луната директната комуникация е невъзможна. За това през май Китай изпрати комуникационен сателит, който да отговаря за връзката със Земята. Мястото за кацане на Chang’e 4 е избрано. Това е кратерът Вон Карман (Von Karman) кръстен на унгаро-американски математик, космически инженер и физик. Смята се, че кратера има най-добър научно-изследователски потенциал на лунната повърхност.
Смелата цел на мисията е да отгледа растения поне до фазата на цъфтеж. До естествения спътник на Земята сондата ще пренесе контейнер със семена на картофи и арабидопсис, което е цъфтящо растение от семейството на зелето и синапа. Chang’e 4 ще пренесе и няколко яйца от копринени буби за да проведе първия биологичен експеримент на Луната.
Лунната мини биосфера е експеримент разработван от 28 китайски университета. Цилиндричният контейнер, в който ще се провеждат наблюденията, е изработен от специални алуминиеви материали и е висок 18 см с диаметър от 16 см. Обемът му е 0,8 литра и тежи около 3 кг. В контейнера ще има вода, хранителен разтвор, въздух и разбира се, камера и система за предаване на данни.
Учените се надяват семената да покълнат и да цъфнат на Луната, като това да бъде записано на видео и излъчено до Земята.
До сега астронавти са успявали да култивират растения на Международната космическа станция. В лабораторията на китайската станция Tiangong-2 са били отглеждани ориз и арабидопсис. Но да не забравяме, че това са експерименти провеждани в околоземна орбита на височина от 400 километра. Обстановката на Луната е съвсем различна, това са 380 000 км разстояние от Земята.
Учените отбелязват, че липсата на атмосфера поражда разлики в температурите на повърхността от минус 100 до плюс 100 градуса по Целзий. Задачата им е доста сложна защото те трябва да поддържат температурата в биосферата от 1 до 30 градуса. Учените ще се опитат да използват тръба за да насочат естествена светлина от повърхността на Луната към контейнера, за да помогнат на растенията да растат. Целта е да се изучи как протича дишането и фотосинтезата на Луната.
Разбира се, изборът на растения не е случаен. Времето за растеж на арабидопсис е кратко и е изключително удобно за научни наблюдения. А картофите са бъдещето на космически отглежданата храна. Все пак един ден хората ще искат да заселват други светове, където картофите може да се окажат най-издръжливи и да помогнат за изхранването на астронавтите. Това включва и бъдеща човешка база на Луната.