Измина една година от историческото кацане на апарат, направен от човека, на далечната страна на Луната. На 3 януари 2019 г. Chang’e 4 отвори нова глава в изследването на Луната за човечеството. Заедно с апарата на обратната страна на естествения спътник на Земята се намира и луноходът Yutu-2. Година по-късно те продължават да работят нормално и да извършват различни експерименти и проучвания.
Едни от първите данни, които бяха предадени до Земята, са, че през нощта температурите на повърхността на обратната страна на Луната са достигнали минус 190 градуса. Това е по-студено от очакваното. От Китайската национална космическа администрация обявиха, че „според измерванията на Chang’e 4, температурата на плиткия слой на лунната почва на далечната страна на Луната е по-ниска от данните, получени от американските мисии Аполо за близката страна“.
„Това вероятно се дължи на разликата в състава на лунните почви между двете страни на Луната. Все още се нуждаем от по-внимателен анализ“, казва изпълнителният директор на мисията Chang’e 4, от Китайската академия за космически технологии.
Лунният ден и лунната нощ са с продължителност от по 14 земни дни. Всеки път, когато свършва деня на Луната сондата Chang’e 4 премина в режим на латентно състояние заради липсата на слънчева енергия. Китайските апарати имат радиоизотопен източник на топлина, което помогна да се запази топлината на сондата. Chang’e 4 е оборудван с изотопна термоелектрическа клетка и десетки датчици за измерване на температурата на повърхността на Луната. В четвъртък, 2 януари, завърши 13-ият лунен ден и сондата и луноходът се изключиха за почивка.
За радост на всички луноходът Yutu-2, който беше планирано да работи само три месеца, продължава безпроблемно да изпълнява заданията от Земята. Това го превръща в най-дълго работещият мотор на Луната. До сега той е изминал 357 метра и е извършил проучвания на няколко обекта и скала в инфрачервения диапазон. Очаква се през следващите месеци луноходът да извърши още интересни изследвания, включително на материал, който се предполага, че е от по-дълбоките слоеве на Луната. Той може да даде отговори за това как се е образувал естествения спътник на Земята.
Chang’e 4 разполага с 8 научни уреда. Кратерът, където апаратът е кацнал, е един от най-старите и най-дълбоки, като се е образувал преди милиони години от сблъсък. Това превръща бъдещите открития на сондата в основен източник на информация за произхода и еволюцията на Луната. А някои учени подозират, че заобикалящият басейн може да е богат на минерали. Ако използването на ресурсите на Луната е следващата стъпка в развитието на космическото пространство, успешната мисия може да остави китайците по-добре позиционирани.