След историческото успешно кацане на китайският апарат Chang’e 4 на обратната страна на Луната, започнаха да се публикуват и първите снимки. Китайските учени без да губят време дори изкараха на лунна разходка лунохода Yutu-2.
Снимките веднага обиколиха световните агенции и показаха, че Китай вече е една от основните космически сили. И това е само началото…
Мисията на Chang’e 4 ще направи доста исторически експерименти. Бъдещите открития на сондата ще са основен източник на информация за произхода и еволюцията на Луната. А някои учени подозират, че заобикалящият басейн, в който кацна апарата, може да е богат на минерали. Ако използването на ресурсите на Луната е следващата стъпка в развитието на космическото пространство, успешната мисия ще постави китайците по-добре позиционирани.
До естествения спътник на Земята сондата пренесе контейнер със семена на картофи и арабидопсис, което е цъфтящо растение от семейството на зелето и синапа. Chang’e 4 пренесе и няколко яйца от копринени буби за да проведе първия биологичен експеримент на Луната.
Лунната мини биосфера е експеримент разработван от 28 китайски университета. Цилиндричният контейнер, в който ще се провеждат наблюденията, е изработен от специални алуминиеви материали и е висок 18 см с диаметър от 16 см. Обемът му е 0,8 литра и тежи около 3 кг. В контейнера ще има вода, хранителен разтвор, въздух и разбира се, камера и система за предаване на данни.
Учените се надяват семената да покълнат и да цъфнат на Луната, като това да бъде записано на видео и излъчено до Земята.