Нашите приятели от Географ БГ днес публикуваха четвъртия брой на безплатното електронно списание „Географ“. Редакторите са едни от най-добрите преподаватели и учени по география в България. В новия брой ще намерите освен актуални новини и много прекрасни статии, които ще ви пренесат в света на географията, историята и културата на Земята.
Редколегията на списанието е в състав: проф. д-р Румен Пенин – главен редактор, проф. д-р Милен Пенерлиев, доц. д-р Григорий Исаченко, доц. д-р Мариан Върбанов, доц. д-р Георги Бърдаров, доц. д-р Галин Петров, гл. ас. д-р Димитър Желев, гл. ас. д-р Евгения Сарафова, Радка Цингова, Валентина Стоянова, Николета Деспова, и Елеонора Николова.
Ето какво ще откриете като теми в броя:
В рубриката „Географска наука“ е отделено внимание на някои аспекти на географското познание – състоянието на мрежата от защитени територии в България, визуалната комуникация и визуалните алегории в картографията, необходимостта от природа, топонимията на викингските завоевания в Англия.
В рубриката „Географско образование“ научаваме за климатичните промени – необходима „гореща“ тема от географското образование в българските училища. Запознаваме се с работата на преподавателите, спечелили първото място в Националния конкурс за учители по география и икономика за 2018 и 2019 г. Откриваме Izzi Science for Kids – една сбъдната мечта за българско начално училище с фокус върху природните науки. Научаваме за практиката „Escape school“, която развива речевите и комуникационните умения на учениците чрез забавление.
„По света и у нас“ ни отвежда в света на географията, историята и културата на Южна Корея, из просторите на Хавайските острови, в емблематичния за световната екология Чернобил, и ни приобщава към правните и човешките аспекти на един сериозен и актуален проблем – голям областен град, лишен от вода.
В „Географски събития и новини“ ще се пренесем в атмосферата на петото издание на Българския географски фестивал, проведен в Стара Загора, ще научим как е протекла Европейската нощ на учените в Бургас, ще бъдем съпричастни на географското сватбено тържество на младо семейство, ще „опитаме“ от райските ябълки на празника в с. Хрищени и ще научим за предстоящата премиера на филм, разказващ чрез танц красотата на България.
В рубриката „Занимателна и забавна география“ ще научим интересни факти от историята на пощенските услуги в различни части на света. Ще се „отворят вратите“ на Музея по минералогия, петрология и полезни изкопаеми в Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
Може да прочетете целия брой безплатно тук:
https://geograf.bg/sites/default/files/emagazine/emagazine2020.pdf