До всички фенове на знанието – въпреки, че десетото издание на Софийския фестивал на науката се отлага за 26 – 29 септември 2020 г., тази неделя – 17 май ще има страхотно приключение в света на науката онлайн. Не пропускайте своеобразния „Ден 0“ на фестивала, когато в един следобед ще има интересни лекции на проф. Николай Витанов и доц. д-р Любомира Николаева-Гломб за COVID-19, както и националния финал на конкурса за комуникация на наука FameLab. Организаторите от Британски съвет ще предават онлайн презентациите и финала в техните канали в социалните мрежи.
Софийски фестивал на науката 2020
ДЕН 0 – 17 МАЙ 2020 Г.
От британски съвет България обявиха, че в допълнение на физическия фестивал през септември, на 17 май 2020 г., когато по първоначален план щеше да е финалният ден на фестивала, ще излъчат на живо няколко събития.
Програмата на 17 май, или както го наричат Ден 0 на Десетия Софийски фестивал на науката 2020, включва събития, свързани с COVID-19 от различни перспективи, както и националния финал на конкурса за комуникация на наука FameLab.
Ден 0 е своеобразен реверанс към учените, партньорите и вас, които през последните девет години очаквате и посещавате фестивала през месец май.
Събитията ще се излъчват на живо във Facebook страницата на фестивала и включват:
Математическо моделиране на COVID-19 за България
Справянето с COVID-19 има много страни, които дълго ще бъдат изучавани и анализирани. Чуйте и вижте гледната точка на един особен участник в борбата с COVID-19, чиято задача е да следи за развитието на епидемията, да предсказва бъдещите ѝ ходове и да подпомага националните действия за контрол на епидемията и ограничаване на последствията ѝ за живота и здравето на българските граждани. Ще се запознаете с основни понятия от теорията на нелинейните системи и анализа на времеви редове, както и с бележки, свързани с особеностите на епидемията, националния подход за борба с COVID-19 и прилагането и ефективността на различни модели в хода на епидемията.
Представя проф. д-р Николай К. Витанов – доктор на математическите науки (ВАК), доктор по физика (ВАК) и доктор на естествените науки на Университета Байройт, Бавария, Германия, професор по механика (ВАК) и ръководител на направление Механика на флуидите в Института по механика – БАН. Специализира теория на турбулентността и нелинеен анализ на времеви редове в Германия, Франция и Япония. Занимава се с моделиране в областта на популационната динамика и приложението на това моделиране за изследване, предсказване и контрол на поведението на природни и социални системи от 1999 г. Ръководител на екип за моделиране и анализи към Националния оперативен щаб за борба с COVID-19.
70 дни с новия коронавирус. Колко още?
Страх ли ни е от новия коронавирус? Опознахме ли го вече? Той се настани сред нас преди само 70 дни, а вече успя да обърка плановете ни и да ни наложи нови правила на поведение.Може да не го забелязваме, но той със сигурност е тук. Ще се научим ли да живеем с пришълеца? Ще успеем ли да го опитомим? А да го изгоним?
На тези въпроси отговаря един от вирусолозите на първа линия в борбата срещу COVID-19, доц. д-р Любомира Николаева-Гломб, завеждащ отдел „Вирусология“ на Националния център по инфекциозни и паразитни болести.
Национален финал на Лаборатория за слава FameLab 2020
Те разбират от наука, те са млади, харизматични и сладкодумни. Те са финалистите в конкурса за млади учени „Лаборатория за слава FameLab“България 2020 и ще ви приветстват от сцената на националния финал.
Само за три минути те ще се опитат да впечатлят журито и вас – публиката, с техните истории за научни факти, процеси и изследвания. Те ще ви очароват, изненадат, накарат да се смеете с глас, ще ви предизвикат да търсите повече и повече информация по темите, но накрая усещането ще е все едно са ви изпълнили три желания. Трима от тях ще заемат местата на почетната стълбица, а на един вие ще поставите короната любимец на публиката.
FameLab е създаден през 2005 г. от Челтнъмския фестивал на науката в Обединеното кралство и за 16 години бързо се разраства до най-големия международен конкурс за комуникация на наука. Британски съвет е партньорът, чрез чиято мрежа конкурсът се провежда в много страни по целия свят и до момента участие в него са взели над 7000 млади учени, а България се включва в конкурса още от първата му международна година – 2007.