Дигитализацията все повече започва да навлиза в българските училища, а един от примерите за интегриране на технологиите в учебния процес е СУ „Екзарх Антим I“ в град Казанлък. Класните стаи и коридорите на сградата са оборудвани с открити или вградени екрани, таблети, интерактивни дисплеи и скоро се очаква откриването на Център за наука, технология, инженерство и математика, финансиран по националната програма на МОН „Изграждане на училищна СТЕМ среда“.
Освен с модерна база, училището е и много добър пример за това как учителите трансформират уроците в лесен, полезен и занимателен час. Преподавателите от СУ „Екзарх Антим I“ изграждат успешно иновативна система на обучение, обвързана с разнообразни приложения и платформи, чрез които задържат интереса и вниманието на учениците върху учебния процес. Интернет и онлайн инструментите са мотивиращо средство за повишаване на успеха на учениците и поради тази причина се въвеждат различни методи на преподаване в отделните предмети.
В часовете по „Човекът и природата“ и „Музика“, например, учениците използват платформата Makey Makey, която дава възможност за връзка между реалния и виртуалния свят, а учебното съдържание достига до децата по увлекателен начин. Казанлъшкото училище интегрира успешно технологиите и в часовете по биология и с помощта на добавена реалност преподавателите успяват да предадат трайни знания на новото поколение ученици. По време на час децата обличат специално изработени тениски с QR кодове. Всеки код отговаря на различен орган в човешкото тяло, а учениците имат възможност да добият реална представа за различните системи и да ги разгледат в детайл от мобилните си устройства.
Иновативният подход на средното училище дава възможност и на първокласниците, заедно със своите учители и родители, да отбележат виртуално Деня на славянската писменост и култура по време на дистанционното обучение. Децата се включват във виртуален хор, като пеят песни, научени през учебната година, рецитират стихове и четат приказки.
Тези добри практики са само част от цялостния проект, с който училището взима участие в конкурса на А1 „ Дигитално училище на България“. Инициативата цели да подкрепи и насърчи ефективното използване на дигитални методи и подходи в българското образование и е подкрепена от фондация „Заедно в час“ и Министерството на образоването и науката.
В рамките на „Дигитално училище на България“ A1 ще награди общо 7 учебни заведения от цялата страна, които успешно са приложили дигиталните технологии в учебния процес. Конкурсът продължава да приема кандидатури до 30 ноември, а всички желаещи могат да подадат своите проекти на www.a1.bg/digital-schools. Десетки училища вече взеха участие, с което доказват, че технологиите успешно преобразяват образователната система, като я правят по-ефективна и полезна за днешното поколение ученици.