Наука

Днес Земята преминава през перихелий – най-близката точка до Слънцето от своята орбита

Днес Земята преминава през перихелий - най-близката точка до Слънцето от своята орбита

Днес Земята преминава през най-близката до Слънцето точка от своята орбита. Учените наричат тази точка перихелий и всяка година между 2 и 5 януари планетата ни преминава през нея. Днес Земята се намира точно на 147 093 162 км от Слънцето, което е с 5 милиона километра по-близо отколкото в началото на месец юли, когато тя е в афелия на своята орбита. В момента нашата планета се движи с най-високата скорост за годината по своята орбита, а Слънцето има малко по-голям видим размер.

Въпреки че на пръв поглед изглежда странно защо именно, когато Земята е най-близо до Слънцето при нас е зима, а когато сме най-далеч от звездата ни е лято. Истината е, че сезоните на практика не зависят от това на какво разстояние сме от него. Разлика между максималното и минималното разстояние може би изглежда много голяма, но всъщност, не е. Средното разстояние между Земята и Слънцето е около 150 милиона километра и поради това, разликата между най-голямото и най-малкото е само 3%! Разликата в температурите през различните сезони се обуславя от различния ъгъл под който падат лъчите на Слънцето. През летните месеци, слънчевата светлина пада почти вертикално и така земната повърхност се нагрява по-ефективно, докато през зимата лъчите са много полегати. Поради кръглата форма на Земята, сезоните в северното и южното полукълбо са противоположни – т.е. в момента, например в Австралия е лято ).

Любопитно е, че орбитата на планетата Марс е толкова сплесната, че там наистина сезоните се влияят от разстоянието между планетата и Слънцето. Ако живеехме там, наистина когато сме в перихелий щеше да е лято на цялата планета, а по време на афелий сезонът щеше да е зима.

Днес Земята преминава през перихелий - най-близката точка до Слънцето от своята орбита