След отлично представяне всички български състезатели спечелиха медали от престижната Олимпиада на Метрополисите, стана ясно преди минути на церемонията по награждаване. Така едни от най-добрите ни гимназисти по математика, физика, химия и информатика завоюваха 8 медала в конкуренция с участници от 33 града от целия свят. В допълнение те завършиха на второ място в отборната блиц надпревара към състезанието. Българските състезатели са възпитаници на СМГ, НПМГ и ПЧМГ и печелят 1 златен, 4 сребърни и 3 бронзови медала.
Олимпиада на Метрополисите тази година се проведе дистанционно между 16 и 22 декември с отбори от 33 града, като всеки от отборите се състои от 8 състезатели, по двама за четирите предмета – физика, химия, математика и информатика.
Отделно от това се прави и отборно блиц състезание в рамките на 2 часа тимовете решават 80 задачи. Тук водещото е времето за справяне със заданията. Тази година в блица българският отбор завоюва второ място.
Ето българските медалисти:
Георги Петков (ПЧМГ – информатика) – златен медал
Александър Илиев (СМГ – физика) – сребърен медал
Борислав Кирилов (ПЧМГ – математика) – сребърен медал
Стефан Хаджистойков (СМГ – математика) – сребърен медал
Андон Тодоров (СМГ – информатика) – сребърен медал
Явор Йорданов (НПМГ – физика) – бронзов медал
Боян Андрейчин (НПМГ – химия) – бронзов медал
Теодор Маслянков (СМГ – химия) – бронзов медал
Техни ръководители са Стойчо Стоев (математика), Евгений Василев (информатика), Светла Дренска (физика) и Борис Толев (химия), както и Жана Кюркчиева (физика) и Наско Стаменов (химия).
Миналата година българите спечелиха 2 купи и 2 златни, 5 сребърни и 1 бронзов медали в конкуренция с над 40 отбора от най-големите градове в света. Към индивидуалните отличия софийските гимназисти прибавиха и две купи – една за второ място в общото отборно класиране и купа за победители в блиц кръга.
Олимпиадата на Метрополисите е международна надпревара за отбори по природни науки. Тази година тя се провежда дистанционно с виртуален домакин – Москва. В нея участват ученици от 14 до 18 годишна възраст, които учат в най-големите метрополиси в света. Всеки от отборите се състои от 8 състезатели, по двама за четирите предмета – физика, химия, математика и информатика.
Състезанието се провежда в две направления. Основното е индивидуален турнир по всяка от дисциплините. Отделно от това се прави и отборно блиц състезание.
В основната надпревара състезателите участват в два кръга различни за всяка дисциплина. Химиците и физиците освен теоретични задачи имат и експериментални. А математиците и информатиците решават задачи и през двата състезателни дни. Журито на надпреварата е съставено от известни учени и професори от цял свят.
Българските ученици участват в надпреварата дистанционно, като използват залите на СМГ и НПМГ.