Наука

Астрономическата пролет ще настъпи на 20 март, а на 31 март местим часовника с час напред

Астрономическата пролет ще настъпи на 20 март, а на 31 март местим часовника с час напред

За най-интересните астрономически явления през март разказва астрофизикът Пенчо Маркишки. На 2 март рано сутринта около 06 ч. за Западна България, ниско над югоизточния хоризонт ще се наблюдават във видима близост планетите Юпитер, Сатурн и Венера, заедно с тънкия сърп на Луната. Тези четири ярки обекта ще привличат погледа над хоризонта до настъпването на зората. Явлението ще може да се наблюдава от по-откритите места в градовете и от горните етажи на високите сгради, от които се разкрива панорама в посока югоизток.

В първите вечери на март ниско над западния хоризонт – в сиянието след залеза ще може да се наблюдава по-удобно Меркурий – най-трудно видимата от петте ярки планети.

Подобна картина ще имаме и в края на март. На 27-и Луната ще бъде в съединение с Юпитер, а на 29-и – със Сатурн. На 2 април тънкият сърп на Луната ще е видимо близо до Венера, но тази картина ще се наблюдава трудно – много ниско над източния хоризонт при зазоряване.

Тази година астрономическата пролет ще настъпи на 20 март в 23:58 ч. българско време, когато Слънцето ще бъде в пролетната равноденствена точка в съзвездието Риби. Астрономическата пролет е изравняване продължителността на деня и нощта (Макар че, заради рефракцията, този ден оптически е с 10-на минути по-дълъг от теоретическите 12 часа). Слънцето стъпва на небесния екватор в точката на пролетното равноденствие, преминавайки от южното в северното небесно полукълбо. На този ден то изгрява точно на изток и залязва в точката „запад” на хоризонта, което се случва само два пъти през годината – в дните на пролетното и есенното равноденствия. След пролетното равноденствие изгревите и залезите му ще се изместват към север. Пътят му над хоризонта ще се удължава и денят ще става по-дълъг за сметка на по-къси нощи, което ще продължи до 21 юни, когато Слънцето ще достигне най-отдалечената си от екватора точка на север.

Преминаването към лятно часово време ще стане в самия край на март – на 31, в неделя, когато в 03 ч. ще превъртим стрелките на часовниците си с един час напред.

Кометата C/2018 Y1 (Iwamoto), която на 7 февруари премина през перихелия си, в началото на март ще бъде в съзвездието Колар, с яркост около 8.4 mag – достъпна за малък телескоп в ясна безлунна нощ.