Днес китайската мисия Tianwen-1 успешно влезе в орбита около Марс. Тя бе изстреляна от Земята на 23 юли 2020 г. и разполага освен с орбитален модул и със спускаем апарат и марсоход, които до май месец е предвидено да кацнат на Червената планета. Амбициозната мисия Tianwen-1 вече се намира в елиптична орбита около Марс от 400 до 180 000 км. Успехът идва само ден след като до Червената планета достигна и космическата сонда Al-Amal на ОАЕ.
При маневрата си днес Tianwen-1 успя да намали скоростта си само за 15 минути.
Първата снимка на Марс, която Tianwen-1 направи на път към планетата, бе изпратена само преди седмица:
По-амбициозната част от мисията ще започне в края на април или началото на май. Тогава от орбиталния апарат ще се отдели спускаем модул заедно с марсоход.
Китайските учени са оборудвали орбиталния апарат и марсохода с доста инструменти. Планирано е Tianwen-1 спътникът да издържи поне една марсианска година (около 687 земни дни), а марсоходът да работи поне 90 марсиански дни (един ден на Марс е с продължителност 24 часа и 40 минути).
Орбиталният апарат разполага с две камери (със средна и с висока резолюция), магнитометър, спектрометър, радар, който ще изследва кората на планета и детектор за йони.
Марсоходът ще се захранва от слънчеви панели и има радар, който да „погледне“ до 100 метра под повърхността на Марс, уред за измерване на химичния състав на почвата, две камери и метеорологичен прибор.
Това е следващата голяма крачка в космическата програма на Китай, които единствени до сега успяха да пуснат луноход на далечната страна на Луната.
Мисията Tianwen-1 бе изстреляна от Земята на 23 юли 2020 г.